Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słupi Kapitulnej

„Poznaj Polskę” – Wycieczka do Trójmiasta

Utworzono dnia 15.10.2023

W ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  trzydniowej wycieczce do Trójmiasta.
Realizacja tego programu ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej tradycji, zabytków, kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.  Wycieczka odbyła się w dniach 4 – 6 października 2023 roku. Na realizację tego zadania Gmina Rawicz otrzymała dotację z MEiN w wysokości 15000 zł. Kwota ta pozwoliła nam zorganizować wyjazd dla 44 uczniów i 5 opiekunów.

Dzień 1 – Gdynia i Sopot

Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy do Gdyni. Pierwszym punktem naszej wycieczki było odwiedzenie Muzeum Marynarki Wojennej. To nowoczesna placówka, w której zobaczyliśmy między innymi wyjątkową ekspozycję wyposażenia okrętów w torpedy, miny, działa. Dodatkowo multimedialna i nowoczesna wystawa zobrazowała nam ciekawe opowieści o historii polskiej marynarki wojennej. Mogliśmy też podziwiać mnóstwo pamiątek, odznaczeń i mundurów wojennych bohaterów.
Po wizycie w muzeum poszliśmy na spacer po Gdyni. Przeszliśmy Skwerem Kościuszki przez Molo Południowe podziwiając klifowe wybrzeże i poznając historię Gdyni. Mieliśmy też okazję podziwiać cumujące tam okręty, m.in. słynny Dar Pomorza oraz  ORP Błyskawica,  na którego pokład weszliśmy.
Po południu dotarliśmy do Sopotu. Tu zaliczyliśmy długi spacer deptakiem podziwiając postmodernistyczny Krzywy Domek, XIX zabudowę, Dom Zdrojowy i kończąc na słynnym wychodzącym w głąb zatoki Gdańskiej  molo – jak się dowiedzieliśmy najdłuższym w Europie. Oczywiście spacer umililiśmy sobie odwiedzeniem stoisk z goframi i innymi przekąskami.

Dzień 2 – Gdańsk

Tego dnia zwiedzanie rozpoczęliśmy od odwiedzenia pięknej dzielnicy Gdańska, która swój rozwój zawdzięcza zakonowi Cystersów – Gdańsk Oliwa.  Pan przewodnik pokazał nam piękny Park Oliwski, w którym rosną cenne okazy rzadkich drzew i krzewów, m.in. jadalne kasztany, działa kilkusetletni młyn i kuźnia. Odwiedziliśmy także gotycką katedrę, w której o godz.12.00 uczestniczyliśmy w pięknym koncercie organowym. Znajdujące się tam organy to instrument o niespotykanym brzmieniu, którego dodatkową atrakcją są ruchome dekoracje - gwiazdy, trąby i dzwonki aniołów włączane w trakcie gry.
Następnie przejechaliśmy na starówkę. Odbyliśmy spacer najbardziej reprezentacyjnymi ulicami Gdańska, a pan przewodnik przybliżył nam dawną świetność nadmotławskiego miasta. Trasa prowadziła wzdłuż najbardziej znanych zabytków: Drogi Królewskiej, Złotej Bramy, Długiego Targu z Ratuszem Głównym, Fontanny Neptuna, Dworu Artusa, ul. Długiej z renesansowymi kamieniczkami XVI - XVII w., Katowni i Więzienia XVII w. Spacerowaliśmy Długim Pobrzeżem w kierunku Żurawia z XIV w. Oczywiście znalazł się też czas na zakup pamiątek.
Kolejnym punktem tego dnia na naszej gdańskiej trasie było Westerplatte. Wsłuchaliśmy się w historię tego miejsca, o skrawku gdańskiej ziemi bronionej  przez grupę polskich żołnierzy, którzy bohatersko przez 7 dni odpierali ataki przeważających wojsk niemieckich. Na koniec gdańskiej wycieczki udaliśmy się jeszcze na plażę, przywitać się z morzem i pozbierać muszelki.

 

Dzień 3 – Gdańsk

Ostatni dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Stoczni Gdańskiej.
Na placu Solidarności spotkaliśmy się z przewodnikiem, który przybliżył nam historię początku upadku komunizmu w Europie. Przeprowadził nas od Pomnika Poległych Stoczniowców, przez historyczną Bramę Stoczni Gdańskiej, przez Muzeum Sali BHP w której podpisano historyczne porozumienie sierpniowe, po znajdujące się obok Europejskie Centrum Solidarności. Uczniowie zdali sobie sprawę, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa wolność oraz miłość do ojczyzny.
Na zakończenie naszej wycieczki odwiedziliśmy jeszcze Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz weszliśmy na jedyny zachowany na świecie statek z napędem parowym Sołdek.

 

Nocleg

W trakcie wycieczki nocowaliśmy w położonym nad jeziorem Tuchomskim „Ośrodku Wypoczynkowym Warzenko”, w którym panie kucharki serwowały najlepsze zupy jarzynowe, a z którego rano podziwiać można było piękne wschody słońca. 
Wycieczka była bardzo udana. Dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.

„Poznaj Polskę” – Wycieczka do Trójmiasta

Utworzono dnia 15.10.2023, 19:40

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny